Bardzo często laser rurowy nazywany jest też niwelatorem liniowym lub niwelatorem rurowym. Nazwa ta wywodzi się z budowy takiego lasera mianowicie kształt zliżony jest do walca (rury), który emituje wiązkę laserową. Przykładem takiego lasera liniowego jest Spectra Precision DG711

W obecnych czasach trudno sobie wyobrazić pracę przy wdrażaniu nowych lub modernizowaniu starych sieci wodociągowych lub kanalizacyjnych bez użycia lasera liniowego. Nie tylko ze względu na precyzję pomiaru, automatyczne wyznaczanie kierunku i spadków góra i dół, ale również na wygodę i szybkość pracy, które wymiernie przekładają się na oszczędność czasu i pieniędzy oraz wysoką efektywność.


 

Wysoka norma wodoszczelności i pyłoszczelności lasera rurowego Spectra Precision DG711 zapewnia, że laser jest w 100% odporny na kurz i pył – a co najważniejsze posiada całkowitą odporność na zanurzenie do 3m! Czyli bez stresu - jeśli przypadkowo laser wpadnie np. do studzienki to na pewno nadal będzie pracował bez zarzutu. Po zakończonej pracy bez obaw możemy umyć go wodą.

Najważniejsze parametry :


  • Zasięg rur 225 m 
  • Zasięg przód/góra 150 m 
  • Zasięg tył 10 m

Instrukcja obsługi lasera jest prosta i intuicyjna wystarczy, że na jednym końcu rury dokładnie w środku ustawi się laser rurowy, który wyposażony jest w specjalne nóżki gdyby rozmiar rury był większy niż średnica niwelatora. Po wkręceniu w kadłub instrumentu pozycjonują go bezbłędnie w średnicy rury. Po drugiej stronie rury wstawia się tarczkę celowniczą. Automatyczne wykrywanie utraty poziomowania oraz funkcje "line alarm" i "line "set/check" wykrywająca np. poruszenie lasera przez wibracje zapobiegają potencjalnym błedom ustawienia lasera.
Na pilocie wciskamy przycisk i po parunastu sekundach punkt lasera jest automatycznie dopasowany do środka tarczki. Teraz wystarczy ustawić wysokość rury tak, aby plamka lasera wycelowała w środek.