Szybkie i precyzyjne niwelatory kodowe

Niwelacja terenu jest wykonywana praktycznie na każdym etapie procesu budowlanego, czy to domu, czy drogi, również niwelacja jest potrzebna podczas projektowania ogrodów i placów. W Polsce często w tych przypadkach jest to niwelacja optyczna, która jednak niesie ze sobą pewną wadę, a konkretnie to jak wprawione oko posiada obserwator. Profesjonaliści korzystający z łat typu “E” oraz ci, którzy wolą korzystać z podziału milimetrowego muszą się bardzo skupić podczas odczytu, żeby nie popełnić błędów, które niestety i tak się zdarzają. Właśnie pomiary z wykorzystaniem niwelatora kodowego usuwają błędy obserwatora, ponieważ to instrument odczytuje wartość. Korzystanie z takiego urządzenia niezwykle usprawnia i przyspiesza pracę.
Niwelator kodowy, zwany elektronicznym, również posiada lunetę oraz kompensator, tak samo jak w przypadku niwelatora optycznego. Jednak w tym przypadku lunetę wykorzystujemy tylko aby wyostrzyć i wycelować obraz na łatę. Odczyt z łaty, pomiary i dodatkowe obliczenia wykonuje sam instrument, my musimy jedynie nacisnąć przycisk.


Pomiar


Po wycelowaniu i wyostrzeniu obrazu łaty kodowej wciskamy czerwony przycisk z prawej strony urządzenia. Instrument wykonuje zdjęcie widzianego fragmentu łaty i porównuje z wgranym do oprogramowania, całym kodem łaty. W ten sposób niwelator odczytuje wskazaną wysokość. Oprócz wysokości, na tej samej zasadzie działania, instrument pokaże nam odległość stanowiska do łaty. Jednym kliknięciem możemy zobaczyć wysokość oraz odległość.


Łata kodowa

W poprzednim akapicie mogliśmy przeczytać o łacie kodowej. W przypadku niwelatorów cyfrowych, żeby wykorzystać ich elektroniczny potencjał musimy używać łaty, która posiada specjalny kod. Dla danego rodzaju niwelatora jest specjalnie zaprojektowany kod. Większość tych łat po drugiej stronie posiada wzór typu “E”, więc w przypadku, np. rozładowania akumulatorów możemy dalej korzystać z niwelatora cyfrowego tak jak z optycznego. Problemem może stać się fakt, że o łatę kodową musimy dbać zdecydowanie bardziej niż o zwykłą z podziałem typu “E”. Jakiekolwiek zabrudzenia, zarysowania, czy zdarty kawałek kodu praktycznie uniemożliwia poprawny odczyt wysokości przez niwelator. Trzeba się bardzo starać, aby wzór kodu był w jak najlepszej kondycji.
Od łaty zależy też dokładność instrumentu. Łata wykonana z włókna szklanego będzie nieco dokładniejsza od tej aluminiowej.


Funkcje niwleatora kodowego

Najprostsze modele wykonują oczywiście odczyt wysokości i dodatkowo odległości, nieco droższe modele mają wiele innych bardzo ciekawych i przydatnych funkcji. Możemy obliczyć przyrost wysokości po wprowadzeniu punktu odniesienia i wykonaniu odczytu na łatę wprzód, nie musi to być pojedynczy pomiar, w ten sposób możemy zniwelować cały ciąg. Oprócz tego możemy włączyć funkcję wykop i nasyp, która monitoruje postępy wykopywania lub nasypywania w oparciu o wprowadzony przez nas punkt odniesienia. Droższe modele oczywiście będą miały dużo interesujących funkcji.

Podsumowanie

Podsumowując zalety takiego niwelatora to: szybsze i bardziej precyzyjne pomiary, praktycznie całkowicie wyeliminowane błędy obserwatora, wiele pomocnych funkcji, zapisywanie danych, możliwość wykonywania niwelacji optycznej. Niestety tego typu sprzęty też mają wady takie jak: konieczność szczególnego dbania o łatę, cena łat kodowych oraz trudności podczas słabych warunków oświetleniowych.


Oferta sklepu

W ofercie sklepu znajdziemy takie modele jak Leica Sprinter oraz Trimble DiNi. Modele Trimble będą charakteryzowały się przede wszystkim większą dokładnością od modeli Leica. Poniżej przedstawiamy opisy wybranych pozycji z naszego sklepu.


Niwelator elektroniczny kodowy Leica Sprinter 250M

Niwelator kodowy Leica Sprinter 250M będzie narzędziem, które świetnie sprawdzi się w bardzo skomplikowanych zadaniach na budowach. Instrument potrafi wykonać odczyt z łaty przy bardzo nawet przy bardzo małym oświetleniu, np. w tunelach, w budynkach lub w ciemności przy użyciu światła latarki. Jego dokładność wynosi 0,7 mm na 1 km. Posiada bardzo przyjazny menu, w którym możemy wybierać spośród wielu opcji takich jak niwelacja ciągu, wykop&nasyp i monitoring. Pomiary możemy zapisywać w pamięci instrumentu, a następnie dzięki interfejsowi USB bezproblemowo przesłać dane do programu Microsoft Excel i tam dalej na nich pracować. Zestaw, który oferujemy zawiera oczywiście sam instrument, a ponadto kufer transportowy, klucz rektyfikacyjny, instrukcję obsługi, instrukcję polową, łatę kodową 5m Leica GSS111 oraz statyw aluminiowy. Wszystkie niwelatory są przed wysyłką sprawdzane oraz rektyfikowane przez co od razu są gotowe do pracy. Dołączamy również Świadectwo Dokładności instrumentu.


Niwelator elektroniczny kodowy Trimble DiNi 0.3

Ten sprzęt został zaprojektowany jako bardzo wydajny instrument do precyzyjnych pomiarów geodezyjnych oraz do kontrolowania obiektów inżynieryjnych. Począwszy od najzwyklejszej niwelacji, a skończywszy na niezwykle precyzyjnych pomiarach przemieszczeń DiNi poradzi sobie świetnie. Może pracować w ekstremalnych warunkach, ponieważ jest odporny na wodę oraz pył według normy IP55. Instrument jest w stanie pracować 3 dni bez wymiany baterii, która jest taka sama jak baterie z systemu Trimble GNSS, co jest bardzo wygodne. DiNi potrzebuje najmniejszego odcinka łaty kodowej (zaledwie 30 cm) do jej odczytania w porównaniu z innymi niwelatorami elektronicznymi. Wynik pomiaru otrzymujemy po tylko 3 sekundach na wyświetlaczu, obok którego mamy również wygodną klawiaturę. Dokładność tego instrumentu to 0,01 mm w przypadku elektronicznego odczytu wysokości i 1 mm przypadku elektronicznego pomiaru odległości. Po skończonej pracy możemy przesłać za pomocą USB wyniki pomiarów bez konieczności przenoszenia urządzenia do biura. Kupując niwelator Trimble DiNi 0.3 dostajemy również baterię wraz z ładowarką, przewód USB, walizkę transportową i instrukcję obsługi. Zakupione niwelatory z naszego sklepu są przed wysyłką dokładnie sprawdzane oraz rektyfikowane, przez co po otrzymaniu ich można przystąpić do pracy.