Przymiary - rożne sposoby mierzenia długości.

Pracując w terenie potrzebujemy mieć narzędzie, które pozwoli nam zmierzyć długość. Czasem może to być tylko 50 centymetrów, a czasem 50 lub 100 metrów. Oczywistym jest fakt, że do zmierzenia tak różnych długości potrzebujemy trochę innego sprzętu. Dlatego mamy różne rodzaje miar materialnych. Możemy się spotkać z taśmami, ruletkami, przymiarami teleskopowymi, składanymi i sztywnymi. Każdy z tych przymiarów sprawdzi się w innych warunkach, żeby przejść do przeglądu zalet konkretnych rodzajów, musimy poznać odrobinę teorii.


Długość i podziałka

Przy wyborze przymiaru musimy być świadomi, że to jak on wygląda jest ściśle opisane w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 maja 2003 r. w sprawie wymagań metrologicznych, którym powinny odpowiadać materialne miary długości. Dla nas jest ono ważne, żebyśmy dowiedzieli się jakich przymiarów w ogóle możemy szukać w sklepie.
Rozporządzenie to opisuje długość ruletek zwijanych, które mogą mieć kolejno 0,5; 1; 1,5; 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 m lub wielokrotność 5 m. Przymiary sztywne i składane nie mogą być dłuższe niż 5 metrów, wstęgowe z plastiku lub włókna szklanego 100 metrów, a stalowe 100 lub 200 metrów.
W zależności od długości naszej miary mamy także określoną długość podziałki elementarnej, która nie powinna przekraczać 1 cm dla miar o długości nominalnej ≤2 m, 1 dm dla przymiarów 2<L ≤10 m, 2 dm dla przymiarów 10<L ≤50 m i 5 dm dla miar przekraczających 50 metrów.
Klasa dokładności

Wybierając miarę zwijaną możemy się zdziwić, że patrzymy na dwa identycznie wyglądające przymiary, które znacząco różnią się ceną. Zasadniczym czynnikiem, który wpływa na taką rozbieżność cenową to klasa dokładności. Miary materialne mogą posiadać jedną z trzech klas dokładności- I, II, III. Największą dokładność będzie miał przymiar klasy I. Informacja o klasie znajduje na każdym przymiarze. Klasyfikacja przymiarów polega na określeniu niepewności granicznych wartości nominalnej wyrażanej tymi wzorami
-klasa I - (0,1+0,1L) mm
-klasa II - (0,3+0,2L) mm
-klasa III - (0,6+0,4L) mm
Oprócz odchyłki przy wartości nominalnej ważny jest dopuszczalny błąd przy podziałce elementarnej. W przypadku podziałki milimetrowej, milimetr na podziałce nie może się różnić od rzeczywistego odpowiednio:

-klasa I - 0,1 mm
-klasa II - 0,2 mm
-klasa III - 0,3 mm

Rodzaje przymiarów

Znając już klasy dokładności oraz długości jakie mamy do dyspozycji wybierając przymiary, możemy przejść do przeglądu konkretnych rodzajów.

Przymiary składane

Zaczniemy od przymiarów składanych. Potocznie nazywane metrówkami budowlanymi są wykonane z drewna. Jak mogliśmy przeczytać wcześniej, nie mogą one przekraczać 5 metrów. Klasa dokładności takich miarek wynosi przeważnie III. Przymiar nie jest bardzo dokładny, lecz świetnie sprawdzi się podczas majsterkowania lub prac remontowo budowlanych. Zdecydowaną zaletą jest to, że miarka nie będzie się nam plątała ani zginała w przeciwieństwie do miar wstęgowych. W ofercie naszego sklepu możemy znaleźć tego typu przymiary, na których po jednej stronie mamy podziałkę milimetrową a z drugiej strony łatę niwelacyjną typu E. Jest to świetne rozwiązanie ponieważ po złożeniu takiej miary jest bardzo mała i nie ma sobie równych z jakąkolwiek łatą niwelacyjną.Przymiary stalowe

Kolejnym rodzajem, który omówimy to będzie przymiar stalowy sztywny. W ofercie naszego sklepu możemy znaleźć długości 30 cm, 50 cm i 100 cm. Jest to przyrząd wykonany ze stali nierdzewnej, a podziałka jest w nim wyryta, dzięki czemu możemy go użytkować bez obaw przez długi okres czasu. Dodatkowo linijki, które można u nas zakupić mają matowe wykończenie przez co podziałka jest jeszcze bardziej czytelna. Ten przymiar jest bardzo dobrze wykonany i ma wiele zastosowań, najlepiej się sprawdzi w warsztacie i podczas majsterkowania.


Przymiary teleskopowe

Świetną metodą wykonywania pomiarów, która jest wygodna i dokładna to taka z użyciem przymiaru teleskopowego. Mamy dwa rodzaje takich przymiarów: analogowe i elektroniczne. W przypadku analogowych podczas rozsuwania teleskopów, wewnątrz urządzenia rozwija nam się taśma miernicza i w okienku odczytujemy wartość zmierzonej odległości, w przypadku elektronicznego instrumentu odczytujemy wartość pomiaru na wyświetlaczu LCD. Przyrządy elektroniczne posiadają dodatkowe zalety, m.in. możliwość ustalenia układu odniesienia i wykonanie prostych pomiarów względnych, zachowanie zmierzonej wartości na wyświetlaczu oraz po zamontowaniu modułu Bluetooth możemy przesyłać i zapisywać wyniki pomiarów na komputerze lub innym urządzeniu mobilnym. Moduł Bluetooth jest dedykowany do przymiaru teleskopowego mEsstronic 0,1 mm.

Możemy wybierać krótkie urządzenia, mierzące do 1 metra lub dłuższe mierzące do 10 metrów. Ten przymiar jest świetny przy realizacji typowych pomiarów w budownictwie.
Ciekawym rozwiązaniem pomairowym jest NEDO MESSFIX-S LKW, który jest przeznaczony do pomiarów wysokości wszelkiego typu pojazdów, przyczep, naczep i kontenerów związanych z transportem towarowym.


Taśmy i ruletki

Teraz omówimy taśmy miernicze, które prawdopodobnie przychodzą nam pierwsze na myśl, gdy potrzebujemy coś zmierzyć. Największą zaletą z pewnością jest ich zakres. W ofercie sklepu znajdziemy niewielkie taśmy kieszonkowe, które sprawdzą się przy mierzeniu niewielkich długości i pracach remontowo-budowlanych. Znajdziemy również bardzo długie taśmy, które mogą mieć 100 metrów.
Te przyrządy różnią się obudową, mogą to być takie w kapslu, które są okrągłe i płaskie, przez są nieco mniejsze od tych w ramie, które posiadają uchwyt dla wygodniejszego trzymania ruletki.
Kolejną różnicą jest materiał z jakiego sama taśma została wykonana. Może być to być włókno szklane lub tradycyjna stal. Niezależnie od materiału obie taśmy będą bardzo wytrzymałe, jednak należy się spodziewać, że podziałka na metalu będzie bardziej podatna na ścieranie co w przyszłości może wpłynąć na wygodny odczyt pomiarów.
Dla przykładu ruletki marki BMI są wykonane z solidnego kilkuwarstwowego materiału:
Przy zakupie musimy zdecydować jak ma wyglądać podziałka. Po pierwsze jakie mają być jednostki i jaka klasa dokładności. Po drugie gdzie ma się zaczynać sama podziałka. Mogą być taśmy typu A, czyli takie z rozbiegówką, gdzie “0” jest przesunięte, np. o 10 cm  lub typu B, gdzie “0” znajduje się na początku okucia taśmy.
Warto zaznaczyć, że są taśmy o specjalnym przeznaczeniu, służące do pomiaru średnic. Mierząc okrągły element po jego obwodzie z podziałki możemy bezpośrednio odczytać jego średnicę bez konieczności wykonywania obliczeń.