Zasadniczo główna różnica między tymi dwoma typami laserów polega na widoczności wiązki laserowej oraz poboru prądu. Jeżeli chodzi o wiązkę lasera w kolorze zielonym jest ona nieco bardziej widoczna, ale niestety mocno rozproszona - głównie możemy to dostrzec w zamkniętych pomieszczeniach, czyli np. podczas prac remontowych czy instalacyjnych wewnątrz budynku. Zatem pomimo tego, że może widoczność jest trochę lepsza, ale jakość już pozostawia dużo do życzenia – pytanie czy warto inwestować w taki laser?

Dużą różnicę na pewno odczujemy jeżeli chodzi o czas pracy baterii.  Tutaj pobór prądu w przypadku zielonej wiązki jest znaczący, a co za tym idzie akumulator szybciej się zużywa i częściej musimy go ładować. To przekłada się na żywotność lasera.
Kolejny argument na korzyść laserów z czerwoną wiązką to lepsza trwałość, wytrzymałość i odporność takich laserów. Czerwone lasery zapewniają swobodną pracę w zakresie już od -20 stopni nawet do 50 st. Celsjusza, gdzie lasery z zieloną wiązką nie nadają się do pracy poniżej 0 stopni Celsjusza.
Wszystkie lasery budowlane tzw. lasery krzyżowe płaszczyznowe lub liniowe znacznie ułatwiają wykonywanie takich czynności jak np. układanie płytek, osadzanie gniazd elektrycznych lub drzwi, czy nawet ustawiania mebli.
Aby zwiększyć zasięg pracy zawsze można zaopatrzyć się w odbiornik laserowy. Dzięki zastosowaniu takiego odbiornika zwiększymy widoczność wyświetlonej wiązki laserowej, a odbiornik sam odczytuje wiązkę.
 
Jeżeli prace wykonywane są na bardzo dużych powierzchniach wewnątrz lub na zewnątrz (głównie na zewnątrz) potrzebna będzie funkcja umożliwiająca wyznaczenie spadków. Są modele laserów, które posiadają automatycznego wyznaczania spadków. Ustalenie odpowiedniego spadku pozwala między innymi na poprawny montaż studzienek kanalizacyjnych odpowiedzialnych za odprowadzanie wody. Więcej informacji o laserach w artykule