Wielu z nas na pewno miało kiedyś do czynienia z najprostszym w budowie urządzeniem pomiarowym jakim jest poziomnica wężowa. Działanie takiej poziomnicy jest absurdalnie proste, jednak wykonanie samodzielnie pomiarów już nie do końca. Ulepszona wersja elektroniczna, jest w swojej budowie bardziej skomplikowana, ale za to niezwykle ułatwia nam pracę.

Tradycyjna poziomnica wężowa

Zaczniemy od omówienia zwykłej poziomnicy wężowej i jej działania. Dwie krótkie rurki, wężyk i woda, to już wszystko co potrzebujemy do poziomnicy wężowej. To narzędzie wykorzystuje zasadę działania naczyń połączonych. Wykonując pomiary musimy być jednak cały czas skupieni, już przy wypełnianiu narzędzia płynem powinniśmy uważać, żeby w środku nie znalazły się pęcherzyki powietrza. Trudnością jest wykonywanie pomiarów w pojedynkę, zdecydowanie lepiej wykonuje się takie pomiary w dwie osoby. Podczas odczytywania musimy chwilę zaczekać, żebyśmy mieli pewność, że płyn ustabilizował już swoją pozycję. Po nieco męczących pomiarach powinniśmy wylać całą wodę z narzędzia, ponieważ szczelność tego urządzenia podczas transportu może być wątpliwa.

Budowa elektronicznej poziomnicy wężowej

A co z unowocześnioną konstrukcją? Praktycznie nie posiada tych wad wymienionych powyżej. Wersja elektroniczna pod względem budowy znacząco się różni od tradycyjnej, jedyną wspólną częścią jest rurka z płynem. Poziomnica, którą będziemy opisywać to propozycja firmy NivComp, która znajduje się w ofercie naszego sklepu.

 

Zasada działania

Chcąc użyć tej poziomnicy musimy wpierw otworzyć specjalny kufer transportowy, w którym zobaczymy duży bęben z nawiniętym wężykiem. Wąż jest wypełniony specjalnym płynem silikonowym, który ma dużą gęstość. Jeden koniec tego węża znajduje się w głównym pojemniku, czyli bębnie, a drugi koniec zamontowany jest w kontrolerze, który trzymamy i na którym wyświetlane są przewyższenia. Wynik, który widzimy na czujniku jest obliczany przez różnicę ciśnień w głównym pojemniku oraz przy kontrolerze.

Wykonywanie pomiarów

Aby przystąpić do pomiarów musimy odkręcić specjalny zawór, który podczas transportu powinien być zakręcony, żeby poziomnica się nie zniszczyła. Po odkręceniu czekamy na wyrównanie ciśnienia w urządzeniu, czyli do momentu aż dioda zacznie świecić na zielono. Uruchamiamy kontroler, czekamy aż się skalibruje. Następnie przykładamy kontroler na daną wysokość i ustawiamy tam nasz punkt odniesienia. Już w tym momencie nasza poziomnica jest gotowa do pracy. Różnica poziomów będzie wyświetlana w milimetrach, z dokładnością 1 mm na naszym kontrolerze.

Dokładność

Typowa dokładność jakiej możemy się spodziewać po naszej poziomnicy to ±2 mm. Nie jest ona stała, zależy bowiem od kilku czynników. Wykonując pomiary musimy pamiętać, że bęben powinien stać na równym podłożu i nie można nim poruszać w trakcie pomiarów. Im bardziej rozwiniemy wężyk, który ma długoś 24 metrów, tym dokładność może być nieco gorsza. Najlepiej poziomnica będzie zachowywać się podczas pomiarów w pomieszczeniach. Na zewnątrz również poradzi sobie świetnie. Największym problem dla tego urządzenia to duże różnice lub zbyt gwałtowne zmiany temperatur. Każde ciało po wpływem ciepła rozszerza się, także płyn w naszej poziomnicy, co idzie w parze ze zwiększeniem ciśnienia, czyli zaburzeniu wyniku naszych pomiarów. Oczywiście poziomnica jest wyposażona w system, który nie pozwoli nam na wykonaniu pomiaru jeśli stwierdzi, że może on zostać zaburzony przez czynniki zewnętrzne.

Do czego służy?

To urządzenie nie jest z tych, które warto mieć w domu bo kiedyś się przyda. Ten instrument jest przeznaczony dla profesjonalistów, którzy często wykonują pomiary. Elektroniczna poziomnica wężowa sprawdzi się podczas wykonywania takich prac jak kontrola i odbiory obiektów budowlanych, inwentaryzacja, rekonstrukcje, pomiary pochyłości, wiercenie i przebicia, czy zwykłe kładzenie płytek.

Oferta sklepu

W ofercie naszego sklepu znajdziemy zestaw z samą elektroniczną poziomnicą wężową NivComp X11401 oraz zestaw z poziomnicą NivComp X11379 wraz z osprzętowaniem. Dodatkowe przyrządy takie jak 4 łaty czujnikowe oraz magnes poszerzają zakres prac takiego urządzenia.
Jeśli jesteś profesjonalistą wykonujący dużo robót, w których ta poziomnica mogłaby się przydać, to warto przemyśleć zakup tak praktycznego i ułatwiającego pracę narzędzia.